Eksperti zbulon se çfarë u bën vërtet këmbëve qëndrimi ulur në zyrë gjatë gjithë ditës

E Hëne  22 Nëntor 2021 21:16 |
Eksperti zbulon se çfarë u bën vërtet këmbëve qëndrimi ulur në zyrë gjatë gjithë ditës

Të gjithë e dimë se të ulesh për orë të tëra pa lëvizur nuk është e mirë për shëndetin tonë. Por, mjerisht, stilet moderne të jetesës shpesh nënkuptojnë që ne nuk kemi shumë zgjedhje në këtë çështje.

Ndoshta uleni në makinën tuaj ose në tren për të shkuar në punë, pastaj uleni në tavolinën tuaj të zyrës për pjesën më të mirë të tetë orëve, përpara se të niseni në shtëpi për të kaluar një mbrëmje të mirë ulur në divan.

Sigurisht, ne ngrihemi dhe ecim ku të mundemi – dhe përpiqemi të përshtatemi në disa seanca në palestër – por pjesa më e madhe e ditës shpenzohet me këmbët tona, dhe ky është një lajm i keq për shëndetin e këmbëve tona.

Ju mund të mbani mend kur një trajner personal zbuloi se qëndrimi ulur gjatë gjithë ditës mund të çojë në ‘fund të lëmuar’ – ku muskujt e këmbëve mund të ndalojnë së punuari në mënyrë efektive.

Por a keni menduar se çfarë po ndodh edhe në ekstremitetet tuaja të poshtme?
Profesor Mark Whiteley është kirurgu venoz konsulent kryesor në Mbretërinë e Bashkuar dhe themelues i Klinikës Whiteley. Ai thotë se jeta jonë ulur mund të jetë vërtet e dëmshme për shëndetin e venave të rëndësishme në këmbët tona.

“Qëndrimi ulur për periudha të gjata redukton lëvizjen e muskujve të këmbës, duke kompromentuar rrjedhjen e gjakut në venat e këmbëve”, thotë Mark për Metro.co.uk.

Gjaku venoz grumbullohet, i quajtur “stazë venoze”. Kur gjaku venoz ngadalësohet, gjaku bëhet më acid dhe madje mund të mpikset. “Aciditeti në rritje i stazës venoze shkakton inflamacion dhe parehati në pjesën e poshtme të këmbëve”. Nëse nuk trajtohet, Mark thotë se kjo mund të shkaktojë edhe ënjtje dhe njollë të pjesëve të poshtme të këmbëve.

Pse ulja e tepërt mund të jetë e rrezikshme?
Shumica e njerëzve janë të vetëdijshëm se pasiviteti mund të çojë në mpiksjen e gjakut në venat në këmbë. Ne priremi ta lidhim këtë me fluturimet në distanca të gjata – por qëndrimi ulur në tryezën tuaj gjatë gjithë ditës rrit gjithashtu rrezikun e mpiksjes pasi qarkullimi i gjakut ngadalësohet.

Simptomat e një mpiksje gjaku në këmbën tuaj përfshijnë një ndjesi si ngërçe ose lëkura mbi mpiksje mund të ndjehet e ngrohtë. Por ju mund të mos përjetoni fare simptoma.

Më shumë rreth