OBSH me paralajmërim për COVID-19: Rreth 500.000 vdekje të reja mund të ndodhin deri në pranverë

E Diel  21 Nëntor 2021 22:56 |
OBSH me paralajmërim për COVID-19: Rreth 500.000 vdekje të reja mund të ndodhin deri në pranverë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është shumë e shqetësuar për përhapjen e COVID-19 në Evropë, ndërsa kontinenti po lufton një valë të re të infeksioneve me koronavirus.

Kreu i zyrës së OBSH-së për Evropën, Hans Kluge paralajmëroi në një deklaratë për BBC se rreth 500.000 vdekje mund të regjistrohen deri në mars, nëse masat urgjente nuk merren menjëherë.

“COVID-19 është bërë sërish shkaku kryesor i vdekjeve në rajonin tonë”, theksoi Kluge, duke shtuar se tashmë i dimë mekanizmat në luftën kundër kësaj sëmundjeje.

Ai tha se detyrimi për të veshur maska mund të ndihmojë menjëherë në ngadalësimin e pandemisë.

Disa vende evropiane kanë regjistruar kohët e fundit norma rekorde të infeksionit, gjë që ka çuar në mbyllje të pjesshme ose të plotë, dhe kreu i zyrës rajonale të OBSH-së beson se moti i ftohtë, pjesa e pamjaftueshme e të vaksinuarve dhe dominimi i varianteve më ngjitëse delta të virusit janë përgjegjës. për situatën epidemiologjike.

Ai bëri thirrje për rritjen e numrit të të vaksinuarve, zbatimin e masave bazë të shëndetit publik dhe trajtime të reja për të luftuar përhapjen.

Kluge beson se detyrimi për të vaksinuar duhet të jetë “zgjidhja e fundit”, por se është koha e duhur për një “debat ligjor dhe social” për këtë çështje.

“Para kësaj ka mjete të tjera, siç janë certifikatat e COVID-it”, tha ai, duke vlerësuar se certifikatat e COVID nuk paraqesin kufizim lirish, por janë mjet për ruajtjen e lirisë sonë individuale.

Austria u bë vendi i parë evropian të premten që njoftoi se vaksinimi kundër COVID-19 do të bëhet ligjërisht i detyrueshëm dhe ky rregull duhet të hyjë në fuqi në shkurt.

Në të njëjtën kohë, Austria, në përgjigje të rritjes rekord të infeksioneve dhe mbulimit të ulët të vaksinimit, vendosi karantinë për të gjithë banorët, pasi fillimisht ishte në fuqi vetëm për personat e vaksinuar.

Edhe shumë vende të tjera evropiane po vendosin masa të reja, ndërkohë që numri i rasteve po rritet.

Republika Çeke dhe Sllovakia kanë vendosur kufizime të reja për banorët që nuk janë vaksinuar kundër COVID-19, dhe protesta të dhunshme shpërthyen në Holandë gjatë natës kundër planeve të qeverisë për kufizime shtesë dhe ndalimin e fishekzjarrëve të Vitit të Ri, të cilave policia u përgjigj duke qëlluar protestuesit.

Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn, tha se Gjermania ishte në “gjendje të jashtëzakonshme” dhe refuzoi të përjashtonte mundësinë e futjes së një karantine të re në vend.

Britania e Madhe, e cila regjistroi 44.242 raste të reja me COVID-19 të premten, ka thënë vazhdimisht se nuk do të vendosë mbyllje, por qeveria e Londrës nuk ka përjashtuar kufizime të reja për të mbrojtur sistemin shëndetësor.

Në këtë rast, qeveria britanike po shqyrton futjen e një certifikate COVID për aktivitetet e brendshme, mbajtjen e detyrueshme të maskave në zona të caktuara të brendshme, si dhe rekomandimet për të punuar nga shtëpia.

Më shumë rreth