Koreja e Veriut mobilizon ushtrinë, rrit gjurmimin mes valës së COVID-19

E Marte  17 Maj 2022 10:06 |
Koreja e Veriut mobilizon ushtrinë, rrit gjurmimin mes valës së COVID-19

Koreja e Veriut ka mobilizuar ushtrinë e saj për të shpërndarë medikamente për COVID dhe ka vendosur më shumë se 10 mijë punonjës shëndetësorë për të ndihmuar në gjurmimin e pacientëve të mundshëm, ndërsa lufton një valë gjithëpërfshirëse të koronavirusit, tha të martën media shtetërore KCNA.

Vendi i izoluar po përballet me shpërthimin e tij të parë të njohur të COVID-19, të cilin e konfirmoi javën e kaluar, duke nxitur shqetësimet për një krizë të madhe për shkak të mungesës së vaksinave dhe infrastrukturës adekuate mjekësore.

Shtabi shtetëror i parandalimit të epidemisë së emergjencës raportoi 269 mijë e 510 njerëz më shumë me simptoma të etheve, duke e çuar totalin në 1.4 milionë, ndërsa numri i vdekjeve u rrit me gjashtë në 56 që nga e hëna në mbrëmje, tha KCNA. Nuk tha se sa njerëz kishin rezultuar pozitivë për COVID-19, përcjell Klankosova.tv

Vendi nuk ka filluar vaksinimet masive dhe ka aftësi të kufizuara testimi, duke ngritur shqetësime se mund të jetë e vështirë të vlerësohet se sa gjerësisht dhe me shpejtësi po përhapet sëmundja dhe të verifikohet numri i rasteve të konfirmuara dhe vdekjeve.

“Numrat janë thjesht të pabesueshëm, por numri i madh i njerëzve që kanë ethe janë shqetësues”, tha Lee Jae-gap, një profesor i sëmundjeve infektive në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Hallym.

Ai tha se numri i vdekjeve do të rritet me kalimin e kohës, por se Pheniani mund të tundohet të mbajë të ulët numrat e disponueshëm publikisht për të shmangur një krizë politike.

 

Më shumë rreth