Në Libi vritet serbi nga Kosova, pjesë e mercenarëve rusë

E Marte  26 Maj 2020 17:07 |
Në Libi vritet serbi nga Kosova, pjesë e mercenarëve rusë

Sipas raportimeve të medieve turke, ruse dhe arabe, javën e kaluar në luftime afër Tripolit të Libisë është vrarë një pjesëtar i grupit paramilitar famëkeq “Vagner”, i cili në kohën e fundit po luftonte në krah të forcave të Gjeneralit prorus Haftar.

Ndërsa, më vonë, në mediet sociale të po këtyre vendeve, kuptohet se i njëjti është Aleksa Duriq (Aleksa Duric) dhe ishte serb nga Kosova, i cili kishte marrë pjesë edhe në luftën okupuese serbe në Kosovë gjatë vitit 1998 – 1999. Këtë e dëshmojnë edhe fotografi të botuara në këto medie.

Ministria e Punëve të Jashtme të Libisë, e njohur nga Kombeve të Bashkuara, ka raportuar se trupi i mercenarit u gjend në regjionin e Salahadinit.

Sipas deklaratës së ekspertit të çështjeve të sigurisë, Agim Musliut, për KosovaPress, përkrah forcave ruse në Rusi dhe së fundmi edhe në Libi, ka pasur shumë serbë, kryesisht që kanë qenë pjesë e të ashtuquajturve “Tigrat” e Arkanit.

“Fotografitë në rrjete sociale e dëshmojnë qartë se mercenari serb që është vrarë të Libi është i njëjti me fotografitë e tij kur ka qenë në shërbim ushtarak në ish-Jugosllavi dhe tjerat në luftën e Kosovës”, thotë Musliu.

Agjencia turke e lajmeve “Anadolu”, thotë se në ditët e sotme më shumë se njëmijë mercenarë nga Rusia janë duke luftuar në anën e Haftarit, të cilët u transferuan në Libi përmes grupit paramilitar “Vagner”.

 Ballkani.info sjellë foto nga vendi i ngjarjes së vrasjes së Duriqit:

Më shumë rreth