Çfarë qëndron mbrapa pensionimit të mundshëm të Neymarit pas Kampionatit Botëror?

E Mërkure  13 Tetor 2021 15:28 |
Çfarë qëndron mbrapa pensionimit të mundshëm të Neymarit pas Kampionatit Botëror?

Neymar është një nga lojtarët më të mirë në botë, dhe ai tashmë po mendon të tërhiqet në moshën 29-vjeçare.

Braziliani kohët e fundit la të kuptohet se Kupa Botërore që mbahet në Katar në fund të vitit të ardhshëm mund të jetë e fundit për të, që do të thotë se ai po mendon të tërhiqet pak më vonë, ndoshta në fund të sezonit 2022/23, kur ai do të jetë vetëm 31 vjeç.

“Unë mendoj se Kupa Botërore në Katar do të jetë e fundit”, ka thënë Neymar për DAZN. “Nuk e di nëse kam kapacitet mendor për të vazhduar të luaj futboll”.

Paris Saint-Germain nuk ka ndonjë reagim në lidhje me situatën. Ata e dinë që intervista u dha në prill, muaj para se ai të rinovonte kontratën e tij në klub, dhe kjo marrëveshje ishte në dyshim në pranverë.

Klubi francez është gjithashtu i bindur se komentet e tij u përqendruan në futbollin ndërkombëtar, pasi Kupa Botërore 2026 do të luhet kur ai të jetë në mes të 30-ave, një moshë që ka të ngjarë të ketë kaluar kulmin e tij.

Por, klubi francez e di se Neymar nuk është i njëjti lojtar që ishte vite më parë. Ai ka humbur buzëqeshjen që kishte në sezonet e tij të para në klub, dhe ata shpresojnë se Lionel Messi do të ndihmojë për ta kthyer atë.

Siç tha Thiago Silva se Neymar përballet me një presion të ndryshëm dhe më intensiv se kushdo tjetër në Brazil, me kritikat ndaj tij më të drejtuara dhe personale sesa për çdo lojtar tjetër.

Çfarëdo që të ndodhë në vitin 2022, PSG shpreson ta kthejë Neymarin në më të lumturin dhe më të mirën e tij para asaj kohe.